December 2016 Professional Examination Results

NATIONAL INSTITUTE OF MARKETING OF NIGERIA
DECEMBER 2016 PROFESSIONAL EXAMINATIONS’  RESULTS
PROFESSIONAL FINAL II PE II
PASSED LIST
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
ABDULGANIYU O. LUKMAN S.10282 PASSED
2
ABDULSALAM ABDULLAHI LUQMAN S.10279 PASSED
3
ABUH AROME S.10174 PASSED
4
ADAGI MARTINS S.06932 PASSED
5
ADAMU HASHIM ABUBAKAR S.10275 PASSED
6
ADEBISI KEHINDE S.10340 PASSED
7
ADEGBOLA YINKA GIDEON S.00287 PASSED
8
ADEKUNLE OLUKUNLE S.06171 PASSED
9
ADELABU TAJUDEEN TEMITOPE S.00298 PASSED
10
ADESOLA LATEEF A S.0045 PASSED
11
AHANONU NKEM JANE S.10341 PASSED
12
AKHIGBE OSIGBEMEH GEORGE S.10288 PASSED
13
AKPATI ANTHONY S.10416 PASSED
14
ALABI JANET MOFOLUWAKE S.10321 PASSED
15
ALI ABUBAKAR S.10398 PASSED
16
AYOOLA GBENGA REMI S.09840 PASSED
17
AYUBA NICKSON S.06956 PASSED
18
BASHIR OLANREWAJU WASIU S.06868 PASSED
19
COOKEY PRINYE PAMELA S.10337 PASSED
20
DANIEL EZEKIEL S.10289 PASSED
21
DANJUMA JAME GWEDU S.10390 PASSED
22
DAUDA MUHAMMED SEGIRU S.10013 PASSED
23
DAUDA OLAYINKA TAJUDEEN S.10451 PASSED
24
EGBE ISAAC CHIKA S.10278 PASSED
25
EKWERIGBE ELO NANOY S.10252 PASSED
26
EMEKA LAWREWANCE ONYEGBULE S.06836 PASSED
27
ETUK JAMES AKAN S.07382 PASSED
28
FAGBENRO FUNKE IYABODE S.10361 PASSED
29
FALEKE SEGUN DAVID S.10014 PASSED
30
FRED UBONG S.00314 PASSED
31
GAMBO IBRAHIM ARI S.10334 PASSED
32
GARBA YUSUF S.10366 PASSED
33
HANATU EZEKIEL MAKUT S.09372 PASSED
34
IBRAHIM MURITALA HAUWA S.10291 PASSED
35
IDOWU MOSES IREOLUWA S.10146 PASSED
36
IKEANYI IJEOMA UCHECHI S.10182 PASSED
37
IYOH ANIEFIOK EYO S.10367 PASSED
38
JAMES EDIM EKA S.10375 PASSED
39
JAMES TINUOLA DEBORAH S.10383 PASSED
40
JEREMIAH SAMUEL OCTIMA S.10350 PASSED
41
JOSHUA DARE S.07041 PASSED
PROFESSIONAL FINAL II PE II
PASSED LIST CONT’D
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
42
LAPITE KEMISOLA MERCY S.10191 PASSED
43
LAWRENCE OJONUGWA PHILIP S.10238 PASSED
44
LOWO OLALEKE HARRISON S.10360 PASSED
45
MAIWADA MUSA AISHA S.10410 PASSED
46
MICHAEL OJIAKU IFEANYI S.10221 PASSED
47
MOHAMMAD SALISU YUNUSA S.10364 PASSED
48
MOHAMMED IDRIS S.09913 PASSED
49
NNADI OKECHUKWU GERALD S.10117 PASSED
50
OBAJI BLESSING LAURETTA S.10353 PASSED
51
OGAR AFIONG S.10049 PASSED
52
OGUN MICHAEL OLALEKAN S.10382 PASSED
53
OJIH ABRAHAM UMOLA S.09776 PASSED
54
OKON OFONIME S.014558 PASSED
55
OKORIE KALU S.10231 PASSED
56
OKWUELUM GABRIEL CHUKWU S.10310 PASSED
57
OLANIYAN MORUFAT S.0028 PASSED
58
OLANREWAJU KAYODE AKANNI S.10215 PASSED
59
OLODO QUAZEEM ADEOYE S.10080 PASSED
60
OMOTAYO OPEYEMI OLASUNKANMI S.10441 PASSED
61
ONI OLUWASEYI B. S.0058 PASSED
62
ONUNKETE DENILAR S.04647 PASSED
63
ONWUMERE AUGUSTINA CHIKAODI S.10389 PASSED
64
ORAEGBUNAM JOSEPH JUNIOR S.10391 PASSED
65
OSEGHE ERIC OSEMHANRE S.0023 PASSED
66
OYELEKAN O.OLUFEMI S.09477 PASSED
67
PETERS ITORO BENNETT S.10452 PASSED
68
SADIQ M. ABIOLA S.10381 PASSED
69
UMAR SAFIYA ISAYAKU S.09723 PASSED
70
USMAN IBRAHIM MAHMOUD S.10276 PASSED
71
YUNUSA MARYAM S.10332 PASSED
72
YUSUF AMINA S.10273 PASSED

 

DECEMBER 2016 PROFESSIONAL EXAMINATIONS’ RESULTS
PROFESSIONAL FINAL II
PE II
REFERRED LIST
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
ADAMU BELLO BUKAR S.10392 GM
2
AHMAD BABANGIDA JIFATU S.10391 MIS,IMC,GM,CS
3
AKAFA GRACE ZUAMA S.10386 GM
4
AKPORHUARHO O. PETER S.08154 SMM II
5
ANIAH AKOMAYE J S.0635 SMM,MIS,IMC,CS
6
ANIYA ISAHAYA SARKI S.10385 GM
7
ASUQUO-IDUNG MONDAY BLESSED S.10371 CS
8
AWULOR JOHN IWUCHUKWU S.10027 GM
9
EJIKE FRANCE S.10384 GM
10
EYO OMIN ISO S.06254 IMC,GM,CS
11
HYET TSET SAMAILA S.09258 GM
12
IDRIS YUSUF S.10365 IMC
13
JOSEPH OHAYI KUNGAM S.10388 GM,CS
14
LEKMAK SUFENA YOHANNA S.10269 IMC,GM
15
MANGUT ESTHER S.10387 GM
16
MOGABA JANE UTOSHOLE S.10372 GM
17
MOHAMMAD BELLO DIKKO S.10274 IMC
18
OGWUCHE CHRISTIAN OWOICHO S.09914 GM
19
OLAONIPEKUN OLADAPO M S.07344 MIS,IMC
20
OYO-ITA DOROTHY EDET S.10374 GM
21
PETER M. OKAFOR S.09909 MIS,GM
22
SHOAGA SAHEED ABIODUN S.09659 SMM,MIS,IMC

 

PROFESSIONAL FINAL I
PE I
PASSED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
ADEBAYO TEMITOPE ABRAHAM S.10408 PASSED
2
ABOKI YOHANNA PETERS S.10436 PASSED
3
ADEBISI KEHINDE S.10340 PASSED
4
ADEGBOLA YINKA GIDEON S.00287 PASSED
5
ADELABUU TAJUDEEN TEMITOPE S.00298 PASSED
6
ADEOSUN CHRISTIANA TOPE S.09810 PASSED
7
ADERIBIGBE OLUMUYIWA S S.10438 PASSED
8
ADESOLA LATEEF A S.00045 PASSED
9
AGBAJE OLUFUNKE GRACE S.10312 PASSED
10
AHANONU JANE NKEM S.10341 PASSED
11
AHMAD BABANGIDA JIFATU S.10391 PASSED
12
AHMADU LAWRENCE S.10430 PASSED
13
AJADI ADEBAYO ISMAHEEL S.10431 PASSED
14
AKINADE ALADE D S.10454 PASSED
15
AKPORHUARHO O. PETER S.08154 PASSED
16
ALADEJANA GABRIEL IDOWU S.10262 PASSED
17
AMEDU DEBORAH ESTHER S.10432 PASSED
18
ASQUO-IDUNG MONDAY BLESSED S.10371 PASSED
19
AYODELE ALAFIATAYO O. S.10414 PASSED
20
AYOOLA GBENGA REMI S.09840 PASSED
21
BONGLAP SUSAN NANJI S.10061 PASSED
22
BUKAR BELLO ADAMU S.10392 PASSED
23
CHUKWUEKE ANGELA CHIKA S.10425 PASSED
24
EBOMUCHE EMELIA IFEOMA S.10423 PASSED
25
FALEKE SEGUN DAVID S.10014 PASSED
26
FASIKU OPEYEMI O. S.10147 PASSED
27
FATULU ADEWUMI ABIODUN S.10446 PASSED
28
FRED UBONG S.00314 PASSED
29
GAMBO IBRAHIM ARI S.10334 PASSED
30
HARRY EMMANUEL INI-ABASI S.10445 PASSED
31
HYET TSET SAMAILA S.09258 PASSED
32
IDOWU MOSES IREOLUWA S.10146 PASSED
33
IDRIS YUSUF S.10365 PASSED
34
ILOKA NKEM VIRGINIA S.09529 PASSED
35
ILORI TOPE DAVID S.10433 PASSED
36
JAMES EGBADON MARTINS S.10020 PASSED
37
LEKMAK SUFENA YOHANNA S.10269 PASSED
38
MADUGU MANNIR SAFIYANU S.10429 PASSED
39
MOGABA JANE UTOSHOLE S.10372 PASSED
40
NNADI OKECHUKWU GERALD S.10117 PASSED
41
OBAJI BLESSING LAURETTA S.10353 PASSED
42
OGBORU O. FELIX S.10456 PASSED
43
OGUNSANYA OLAYINKA O. S.10453 PASSED
44
OJAKOVO EJIROCHIENE F S.10455 PASSED
45
OJIAKU MICHAEL IFEANYI S.10221 PASSED
46
OKOSUN JEFFREY MARK S.10457 PASSED
47
OLALEKAN HAMMED IDOWU S.10427 PASSED
48
ONI OLUWASEYI B. S.00058 PASSED
49
SANI MOHAMMED BASHIR S.09035 PASSED
50
SHOAGA SAHEED ABIODUN S.09659 PASSED
51
SOWUNMI OMOLEWA AINA S.10402 PASSED
52
WADA NAFIU S.10428 PASSED
53
YUNUSA SALISU MUHAMMAD S.10364 PASSED

 

PROFESSIONAL FINAL I: REFERRED LIST PE I
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
AIUGHERE AUGUSTINE UGO S.10421 IMM,PDB,ED
2
ANIAH JOSEPHAT AKOMAYE S.00635 SMM I
3
BELLO O.E.B LUCKY S.09992 SMM I
4
BUHARI ALIYU ALI S.10440 SMM I
5
BUKAR SHATTIMA HAFSATU S.10434 DLM
6
CHAYI JOSEPH K. S.10388 ED
7
DANIEL JULIUS ABAYOMI S.10418 ED,SMM I
8
DAUDA ANNA KABURUK S.10435 ED,SMM I
9
JEREMIAH AYEGBA ANDREW S.10439 SMM I
10
LAAH KALI PATIENCE S.10437 SMM I
11
MANGUT ESTHER S.10387 ED
12
NNEBE JUSTINE IFEOMA S.10169 SMM I
13
PETER M. OKAFOR S.09909 SMM I
14
POPOOLA BOLANLE ESTHER S.10424 ED,SMM I
15
YUSUF MUHAMMAD SADISU S.10442 ED,SMM I

 

INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II ICM II
PASSED LIST
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
NWOSU JANE NJIDEKA S.10378 PASSED
2
ADEKUNLE OLUKUNLE TIMOTHY S.06171 PASSED
3
ADEWUSI ADEBOLA OLUWASEYI S.00141 PASSED
4
AYOOLA GBENGA S.09840 PASSED
5
NSA MARTINS EKPO S.09797 PASSED
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II ICM II
REFFERED LIST
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
OLADELE RICHARD OMOBOLAJI S.06339 Ser.M,FA
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING I ICM I
PASSED LIST
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
ADEKANBI KOREDE AYODEJI S.10403 PASSED
2
AGBOLABORI OLUWAFISAYOMI S.10406 PASSED
3
MARTINS FLORENCE FOLAKE S.08282 PASSED
4
NWOSU JANE NJIDEKA S.10378 PASSED
5
OLADELE RICHARD OMOBOLAJI S.06339 PASSED
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING I ICM I
REFFERED LIST
S/N0.
NAMES EXAM. NO. REMARKS
1
DICKSON KELECHI NWABUDO S.10411 MAI,PP
2
OWAH ONYEKA GODEY S.10417 MAI
3
UBARU CHARLES CHUKWUDI S.10419 MAI,QBA

 

FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING II
FCM II
PASSED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ADEJUGBAGBE BUSAYO O. S.10145 PASSED
2 ALHASSAN ABDULLAHI S.10248 PASSED
3 BADMUS KIKELOMO KAFAYAT S.10358 PASSED
FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I
FCM I
PASSED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABUBAKAR MOSES ANOGHENA S.10443 PASSED
2 ADAMA PAUL S.10265 PASSED
3 JOHN SUNDAY OGIEGHA S.10413 PASSED
FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I
FCM I
REFFERED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 NATHANIEL AKAN BASSEY S.10444 PS
2 RAWA KOLAWOLE TEMITOPE S.10401 BC

 

PLEASE NOTE:
OMITTED NAMES = FAILED ALL
PASSED = SUCCESSFUL IN ALL SUBJECTS
REFERRED = RESIT IN ONE OR MORE SUBJECTS
SUBJECT CODES:
FCM I: FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I
PM: Principles of Marketing
PS: Principles of Selling
ECN: Economics and Commercial Studies
BC: Business Communication
ES: Elements of Statistics
IT: Information Technology

FCM II: FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING II
MM: Management for Marketing
PA: Principles of Accounting
BL: Business Law
PM: Practice of Marketing
BE: Business Environment

ICM I: INTERMEDIATE CRTIFICATE IN MARKETING I
CB: Consumer Behaviour
IAM: Industrial & Agricultural Marketing
MR: Marketing Research
MA I: Management Accounting
QBA: Quantitative Business Analysis
PP: Promotional Practice

ICM II: INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II
DM: Direct Marketing
Ser.M: Services Marketing
e-M: Electronic Marketing
SM: Sales Management
FA: Financial Accounting

PE I: PROFESSIONAL FINAL I
IMM: International Marketing Management
PDB: Product & Brand Management
ED: Entrepreneurship Development
DLM: Distribution & Logistics Management
SMM I: Strategic Marketing Management I

PE II: PROFESSIONAL FINAL II
SMM II: Strategic Marketing Management II
MIS: Management Information Systems
IMC: Integrated Marketing Communications
GM: Global Marketing
CS: Case Studies

© 2017, National Institute of Marketing of Nigeria. All rights Reserved.