JUNE 2016 EXAM RESULTS NOTICE

JUNE 2016 PROFESSIONAL EXAMINATIONS’ RESULTS

PROFESSIONAL FINAL II PE II
PASSED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABDUL ACHEJE DANJUMA S.10277 PASSED
2 ABDULMALIK ABIODUN A. S.06057 PASSED
3 ABDULSALAM SUNKANMI IMAM S.08771 PASSED
4 AKINTAYO OLUSEYI KUNLE S.10119 PASSED
5 AKOMAYE FRANK A. S.09897 PASSED
6 ARTU  V. JOHN S.09949 PASSED
7 AZUNWO A. ATATA S.10380 PASSED
8 CHUKWU COMFORT JOSEPH S.10297 PASSED
9 DAVID KOLAWOLE CHRISTOPHER S.09608 PASSED
10 ELEGBA FRANCIS S.0308 PASSED
11 EMEGHA PETER EDOBOR S.10178 PASSED
12 FAGBOYO OLUWASEUN TOSIN S.10281 PASSED
13 FOLAWOLE OLAMIDE EZEKIEL S.0313 PASSED
14 IBE CHUKWUMA POLYCARP S.08951 PASSED
15 IRONBAR BASSEY OROK S.09898 PASSED
16 ISA MAIMUNA S.10264 PASSED
17 IYERE EHALOYE SAMSON S.10233 PASSED
18 MACHEBE DAVID CHUKWUDI S.10298 PASSED
19 MANCHA IBRAHIM GYANG S.09932 PASSED
20 MASHOR LADI S.09228 PASSED
21 NEGEDU OJOCHIDE ROSELINE S.10324 PASSED
22 NGUWAP GODIYA TITUS S.10271 PASSED
23 NWOBODO ANGELA CHEKWUBE S.10290 PASSED
24 OBADAKI MARY OHUNENE S.10283 PASSED
25 OGU PRISCA UDECHI S.10300 PASSED
26 OGUNGBILE YINKA MAYOWA S.08386 PASSED
27 OJI OJI ELEKWA S.10122 PASSED
28 OLAKANMI TAIWO S.0029 PASSED
29 OLORUNSOLA BABAJIDE CALEB S.08531 PASSED
30 OLUWAYEMI AJIBOLA MICHAEL S.06669 PASSED
31 OMOIKE HENRY S.10118 PASSED
32 OSAJIE GREGORY S.0032 PASSED
33 OSO MARGARET A. S.08172 PASSED
34 RAHEEM KIKELOMO KAFAYAT S.0312 PASSED
35 RAIMI ADEDAYO KABIRAT S.09314 PASSED
36 TELA BASIRU S.10287 PASSED
37 USHEMU BLESSING OYOVWIKIGHO S.09270 PASSED
38 WASAT BRIDGET K. S.09255 PASSED
39 WILFRED CHUKWUEBUKA EBUBE S.10295 PASSED
40 WILLIAMS GORAKU JUMMAI S.09223 PASSED
PROFESSIONAL FINAL II PE II
REFERRED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABDUL HALIMA ZUBAIRU S.10285 SMM,MIS,IMC,GM
2 ABDULGANIYU OLA LUKMAN S.10282 CS
3 ABDULSALAM ABDULLAHI LUQMAN S.10279 CS
4 ADAMU HASHIM ABUBAKAR S.10275 CS
5 ADEBOLA ADEDEJI ADEBAYO S.09178 IMC,GM
6 ADEYEMI TOSIN DAMILARE S.09524 GM
7 AKHIGBE OSIGBEMEH GEORGE S.10288 MIS,CS
8 ALHASSAN ABDULKADIR S.10010 SMM,IMC,GM
9 AMUZAT LAWAL OLAOLU S.08489 MIS,IMC,GM
10 AWE EMMANUEL O. S.09189 MIS,GM,CS
11 AWULOR JOHN IWU S.10027 GM
12 AYUBA NICKSON S.06956 MIS
13 BASHIR OLANREWAJU WASIU S.06868 GM
14 CHIKELU NEWTON CHIKA S.08998 SMM,GM
15 CHOJI MARY NASH S.10268 SMM,MIS,IMC,GM
16 DAKYAP INNOCENT W. S.09548 IMC
17 DANIEL EZEKIEL S.10289 SMM II,MIS
18 DAUDU SEGIRU S.10013 MIS
19 EGBE CHIKA ISAAC S.10278 CS
20 EKWERIGBE ELO NANCY S.10252 MIS
21 ELEGBEDE OLUWATOYIN A. S.09482 MIS
22 ETUK JAMES AKAN S.07382 MIS,GM
23 FALEKE SEGUN DAVID S.10014 MIS,GM
24 GAMBO IBRAHIM ARI S.10334 MIS,GM,CS
25 HAWAWU ADAMU S.10227 MIS,IMC,GM
26 HYET TSET SAMAILA S.09258 GM
27 IBRAHIM MURITALA HAUWA S.10291 MIS,GM,CS
28 JAN JOEL PETER S.09445 GM
29 KENNETH EBEBAMEN S.0995 MIS
30 LAPITE KEMISOLA MERCY S.10191 GM
31 LAWRENCE OJONUGWA PHILIP S.10238 GM
32 LEKMAK SUFENA YOHANNA S.10269 SMM,IMC,GM
33 MOHAMMAD BELLO DIKKO S.10274 IMC,CS
34 OKON OFONIME UDOH S.014558 SMM,GM
35 OKORIE KALU S.10231 SMM,GM
36 OLATUNBOSUN ABRAHAM O. S.10199 SMM II
37 OSEGHE ERIC OSEMHANRE S.0023 MIS
38 TIJANI KOLAWOLE OLADIRAN S.08800 SMM II
39 UGWUANYI JOY  NKECHINYERE S.10057 IMC
40 USMAN IBRAHIM MAHMOUD S.10276 GM,CS
41 YUNUSA MARYAM S.10332 MIS,GM
42 YUSUF AMINA S.10273 MIS,GM,CS
PROFESSIONAL FINAL I PE I
PASSED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ADEBOLA ADEDEJI ADEBAYO S.09178 PASSED
2 AISHA MUSA MAIWADA S.10410 PASSED
3 AKAFA GRACE ZUANA S.10386 PASSED
4 AKINSANYA ADEWUNMI S.10094 PASSED
5 AMUZAT LAWAL OLOLU S.08489 PASSED
6 ANIYA ISHAYA SARKI S.10385 PASSED
7 ARTU VINJAP JOHN S.09949 PASSED
8 AWULOR JOHN IWU S.10027 PASSED
9 CHIKELU NEWTON CHIKA S.08998 PASSED
10 COOKEY PRINCE PAMELA S.10337 PASSED
11 DAVID KOLAWOLE CHRISTOPHER S.09608 PASSED
12 EJIKE FRANCIS S.10384 PASSED
13 EMEGHA PETER EDOBOR S.10178 PASSED
14 EMUDMAGHO O. SHADRACK S.10319 PASSED
15 EZIEKWU NDIDI AMAKA JOY S.10165 PASSED
16 FAGBENRO FUNKE IYABODE S.10361 PASSED
17 FATAI AWAWU ABIOLA S.10314 PASSED
18 GARBA YUSUF S.10366 PASSED
19 HALIMA ZUBAIRU ABDULHAMID S.10285 PASSED
20 HASLUMIA ABUBAKAR S.10275 PASSED
21 HAUWA IBRAHIM MURITALA S.10291 PASSED
22 IBE CHUKWUMA POLYCARP S.08951 PASSED
23 ITODO OUNO ANDREW S.09867 PASSED
24 JAMES DANJUMA GWEDU S.10390 PASSED
25 JAMES EDIM EKA S.10375 PASSED
26 JEREMIAH SAMUEL OJIMA S.10350 PASSED
27 JOSHUA DARE S.07041 PASSED
28 LEKMAK SUFENA YOHANNA S.10269 PASSED
29 LOWO OLALEKE HARRISON S.10360 PASSED
30 MACHBE DAVID CHUKWUDI S.10298 PASSED
31 OGAR AFIONG S.10049 PASSED
32 OGUN MICHAEL OLALEKAN S.10382 PASSED
33 OKON OFFIONG EDEM S.09504 PASSED
34 OKON OFONIME UDOH S.014558 PASSED
35 OKONKWO GODWIN ONYEABOR S.09583 PASSED
36 OKORIE KALU S.10231 PASSED
37 OKWUELUM GABRIEL CHUKWU S.10310 PASSED
38 OLANIYAN MORUFAT O. S.0028 PASSED
39 OLATUNBOSUN ABRAHAM O. S.10199 PASSED
40 OMOLASO TAIWO O. S.10150 PASSED
41 ONYEGBULE EMEKA LAWRENCE S.06836 PASSED
42 ORAEGBUNAM JOSEPH JUNIOR S.10391 PASSED
43 OYO-ITA DOROTHY EDET S.10374 PASSED
44 SADIQ MOSHOOD ABIOLA S.10381 PASSED
45 TIJANI KOLAWOLE OLADIRAN S.08800 PASSED
PROFESSIONAL FINAL I PE I
PASSED LIST
45 UGBE PIUS JOHN S.10369 PASSED
46 UKPAI EKEN NNANNA S.10328 PASSED
47 ULOR CHILAKA MARTINS S.08696 PASSED
48 WILFRED CHUKWUEBUKA EBUBE S.10295 PASSED
PROFESSIONAL FINAL I: REFERRED LIST   PE I
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABUH ALIH S.10359 ED,SMM I
2 ADEBISI KEHINDE S.10340 ED
3 ADEGBOLA YINKA GIDEON S.0287 ED
4 ADELABU TAJUDEEN TEMITOPE S.0298 ED,DLM
5 ADESOLA LATEEF ABIODUN S.0045 ED
6 AHANONU JANE NKEM S.10341 ED,DLM
7 AHMAD BABANGIDA JIFATU S.10393 ED
8 AKPORHUARHO O. PETER S.08154 SMM I
9 ALADE AYOWALE FUNMILAYO S.03815 DLM
10 ASQUO-IDUNG MONDAY BLESSED S.10371 ED
11 AWOLEYE JOSHUA ABIDUN S.10409 PDB,DLM,SMM
12 AYOOLA GBENGA REMI S.09840 ED,DLM
13 BAMISAYE OLANIYI AYOTUNDE S.10327 PDB,ED,DLM,SMM
14 BAMKOLE DAMILOLA ADEDOYIN S.00214 ED
15 BONGLAP SUSAN NANJI S.10061 SMM I
16 BUKAR BELLO ADAMU S.10392 ED
17 CHAYT JOSEPH K. S.10388 ED,DLM
18 CHOJI MARY NASH S.10268 SMM I
19 CHUKWU OBINNA CHIDI S.10228 DLM
20 DOSUNMU KOLAWOLE FEMI S.10395 ED,DLM
21 EBOJIE ODIANOSEN EHIABHI S.10234 SMM I
22 EDO IFIOK EKERETTE S.10373 ED,DLM
23 EJIOFOH JOY OJONUGWA S.07256 ED
24 ELEGBEDE OLUWATOYIN A. S.09482 DLM
25 EYITAYO TAIYE IBRAHIM S.10349 IMM,PDB,ED,DLM,SMM
26 FALEKE SEGUN DAVID S.10014 IMM
27 FEMI-FATOKI OPEYEMI MERCY S.10290 ED,DLM,SMM
28 FRED UBONG UKO S.0314 ED
29 GAMBO IBRAHIM ARI S.10334 ED
30 IDOWU MOSES IREOLUWA S.10146 ED
31 IDRIS YUSUF S.10365 ED
32 JAMES EGBADON MARTINS S.10020 ED,SMM I
33 JAMES TINUOLA DEBORAH S.10383 DLM
34 JATTO CHRIS OSEREMEN S.10363 PDB,ED,DLM,SMM
35 KODAOLU IRETI OLUWATOYIN S.10356 DLM,SMM
36 LAWAL ABDUL MOHAMMED S.10376 ED
PROFESSIONAL FINAL I: REFERRED LIST   PE I
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
37 MANGUT ESTHER S.10387 ED
38 MOGABA JANE UTOSHOLE S.10372 ED
39 MUSTAFA YEWANDE DAMILOLA S.10326 ED
40 NCHA NYONG NYONG S.10370 ED
41 NNABUDE EDWIN C. S.09884 DLM
42 NNADI IKECHUKWU GERALD S.10117 ED
43 OBAJI BLESSING LAURETTA S.10353 ED
44 ODUMUSI A.Z S.10320 ED
45 OJIAKU MICHAEL IFEANYICHUKWU S.10221 ED,DLM
46 OJO HANNAH OLUFUNKE S.10343 DLM
48 OLUWADARE OLUSOLA OLUTADE S.10355 PDB,SMM I
49 ONI OLUWASEYI BAMIDELE S.0058 ED
50 ONWUMERE AUGUSTINA C. S.10389 DLM
51 ONYEJEKWE CYNTHIA AKUDO S.10377 IMM
52 OSEGHALE AYODELE BRIGHT S.10362 ED
53 OWOLABI MOTUNRAYO N. S.090119 ED,DLM
54 OYELEDUN OYENIYI ISAAC S.0006 ED,DLM,SMMI
55 OZURUMBA CHUKWUEBUKA KEN S.06630 SMM I
56 SUNDAY EZEKIEL I. S.10031 ED,DLM
57 UGWUANYI JOY NKECHINYERE S.10057 SMMI
58 YUNUSA SALISU MUHAMMAD S.10364 ED
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II   ICM II
  PASSED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ADEOSUN CHRISTIAN TOPE S.09810 PASSED
2 ALADEJANA GABRIEL IDOWU S.10262 PASSED
3 IDOWU MOSES IREOLUWA S.10146 PASSED
4 SUNDAY CHRISTIAN ISIOMA S.09511 PASSED
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II ICM II
REFFERED LIST
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ALHASSAN HAMISU S.10218 Ser.M, FA
2 AYOOLA GBENGA S.09840 FA
3 FABIYI TEMITOPE ESTHER S.09973 SM, FA
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING I   ICM I
  PASSED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 AKANO OLAIDE MISTURA S.10348 PASSED
2 FABIYI TEMITOPE ESTHER S.09973 PASSED
3 NSA MARTHA EKPO S.09797 PASSED
4 SUNDAY CHRISTIAN ISIOMA S.09511 PASSED
5 ULOR CHILAKA MARTINS S.08696 PASSED
INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING I   ICM I
  REFFERED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ADEMILUYI ADETUTU RACHEAL S.090103 IAM,MAI
2 ALHASSAN HAMISU S.10218 CB
3 ELEGBEDE OLUWAROTIMI OYENIYI S.10313 MAI
4 ENEKA IBEHALUKHOLO LOVETH S.10368 IAM,MR,MAI,QBA
5 ESOHWODE EZEKIEL O. S.10266 CB,IAM,MAI,QBA
6 NWOSU JANE NJIDEKA S.10378 MAI,QBA
7 SALIU MONSURU ADEWALE S.10395 CB,IAM,MR,MAI,QBA
8 SOGWU CHIOMA VIVIAN S.10187 MAI
FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING II   FCM II
  REFFERED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 BAKO ISIAKA S.09845 MM,PA,BL,PraM,BE
2 OLAYINKA OLADOYIN ESTHER S.10152 MM,PraM
FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I   FCM I
  PASSED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ALHASSAN ABDULLAHI S.10248 PASSED
2 BADMUS KIKELOMO KAFAYAT S.10358 PASSED
3 BAKO ISIAKA S.09845 PASSED
4 OLAYINKA OLADOYIN ESTHER S.10152 PASSED
FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I   FCM I
  REFFERED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 TAOFEEQ BADRUDEEN S.10303 ES,IT
NATIONAL INSTITUTE OF MARKETING OF NIGERIA
JUNE 2016 PROFESSIONAL EXAMINATIONS’  RESULTS (TERTIARY)
  CHARTERED GRADUATE DIPLOMA IN MARKETING   CGD
  PASSED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABIOYE ROFIAT KIKELOMO S.0529 PASSED
2 ABUBAKAR MUHD S.0628 PASSED
3 ADEBIYI KEHINDE OLUWAFEMI S.0151 PASSED
4 ADEDIGBA MATTHEW OLUWATOBI S.0526 PASSED
5 ADELABU TAJUDEEN TEMITOPE S.0298 PASSED
6 ADIGUN AKINTUNDE ABDULGAFAR S.0687 PASSED
7 AGBI GIFT S.0755 PASSED
8 AHMED OLANIYI KAREEM S.0691 PASSED
9 AHMED OPEYEMI SHAKIRAT S.0489 PASSED
10 AKINBO ISAAC AYOMIDE S.0530 PASSED
11 ALAYA FAUSAT BOLANLE S.0178 PASSED
12 AZUAMA RUTH IJEOMA S.0149 PASSED
13 BABANIGIDA ZULKARNAIN S. S.0390 PASSED
14 BALOGUN BISOLA ISIAMYAT S.0154 PASSED
15 BUSHURA SIKIRU OLOLADE S.0319 PASSED
16 CHRISTIAN I. ABIOLA S.0371 PASSED
17 DIPEOLU SABURI BOLADE S.0284 PASSED
18 FALANA OMOTOYE SAMUEL S.0746 PASSED
19 FATIMA FOLASHADE AJAO S.0522 PASSED
20 HUSSEIN MOBISOLA SEFINAT S.0499 PASSED
21 IBIWOYE TEMITAYO PRAISE S.0147 PASSED
22 IBRAHIM A. MASHOOD S.0516 PASSED
23 IBRAHIM AHMED S.0758 PASSED
24 ISAAC JOEL ABIODUN S.0286 PASSED
25 JAMIU ADEBAYO SALAUDEEN S.0197 PASSED
26 JOHN PAUL NNOKA S.0181 PASSED
27 MOHAMMED TESLIM ZAKARIYYA S.0684 PASSED
28 MUSA ADAMS ATTAHIR S.0293 PASSED
29 ODHOMO OPEMIPOSI AKPORUBE S.0533 PASSED
30 OLATEJU MUHAMMED S.0184 PASSED
31 OSENI MARIAM OLUWAKEMI S.0486 PASSED
32 RAZAQ OMODASOLA MARIAM S.0372 PASSED
33 RUKAYAT AJOKE JOLAYEMI S.0189 PASSED
34 SAEED FATIMA IBRAHIM S.0629 PASSED
35 SULYMAN ABDULRASAQ S.0514 PASSED
36 YEKEEN JEMILAT DAMILOLA S.0382 PASSED
37 YUSUF RUKAYAT OLAIDE S.0488 PASSED
38 ZUBAIR TAIBAT JUMOKE S.0465 PASSED
39 ABDULKAZEEM OLAMI ABDULRAMAN S.0176 PASSED
40 ABDULLAH MEDINAT MORADEYO S.0375 PASSED
41 ABODUNRIN RIDWAN S.0184 PASSED
CHARTERED GRADUATE DIPLOMA IN MARKETING   CGD
42 ADEBAYO AJIBIKE ZAINAB S.0141 PASSED
43 ADELEYE ADEGOKE S.0182 PASSED
44 ADESHINA JULIUS AYOBAMI S.0170 PASSED
45 AFOLAYAN DAVID BELOVED S.0387 PASSED
46 AGUKWE CHINELO S. S.0545 PASSED
47 AJAYI TOLUWASE OPEYEMI S.0467 PASSED
48 AKANBI MUBARAKAT TEMITOPE S.0478 PASSED
49 AKANDE ADAMS AFOLABI S.0473 PASSED
50 AMADIC EMMANUEL S.0781 PASSED
51 BALIKIS REMILEKUN ADEBAYO S.0188 PASSED
52 BANIGBE TEMITOPE S.0466 PASSED
53 BASIRAT OLAMIDE SULAIMAN S.0175 PASSED
54 BOGE RISIKAT O. S.0155 PASSED
55 CHRISTIANAH IFEDOLAPO A. S.0521 PASSED
56 DAMILOLA MARIAM ADESINA S.0471 PASSED
57 EKWURIBE BLESSING S.0782 PASSED
58 ELUMAH RITA IFEANYI S.0354 PASSED
59 HASSAN NAFISAT S.0152 PASSED
60 MUSA AMINAT ABIODUN S.0479 PASSED
61 NNADI SAMUEL EJIOFOR S.0716 PASSED
62 OGUNWOLE ADELEYE OMOLOLU S.0145 PASSED
63 OJASANYA OYINDAMOLA AMINAT S.0177 PASSED
64 OKIKE N. PRECIOUS S.0703 PASSED
65 OKIKIOLA AREMU OLANIYI S.0183 PASSED
66 OLATUNJI COMFORT OMOLADE S.0157 PASSED
67 OLUFADE SHERIFAT BISOLA S.0385 PASSED
68 OMIDEJI AYOBAMI TOSIN S.0383 PASSED
69 OMOGBOLAHAN BANIGBE S.0505 PASSED
70 OMOKANYE A. DAVID S.0784 PASSED
71 ONI ADEBAYO J S.0327 PASSED
72 OSAJI CHINYERE P S.0357 PASSED
73 OWOLABI OYINDAMOLA B. S.0487 PASSED
74 OYEWOLE OLUWAFUNMI NOAH S.0163 PASSED
75 PELUMI DAVID AJAYI S.0518 PASSED
76 RAMOTALLAHI ALABI AMINULLAHI S.0470 PASSED
77 RIDWAN ABIOLA ATOYEBI S.0173 PASSED
78 RIDWAN ALLI S.0497 PASSED
79 SALMAN ZAINAB AJOKE S.0158 PASSED
80 SAMANTHA CHIOMA F S.0374 PASSED
81 SEKINAT ABIOLA TAORODI S.0475 PASSED
82 SHADIAT OLANIKE K. S.0493 PASSED
83 TEMITAYO ISRAEL OGUNDIYA S.0172 PASSED
84 TOMIWA ADEKOLA AFOLABI S.0196 PASSED
85 TSADO EZEKIEL MAMMAN S.0391 PASSED
86 UDE GOSPEL NKAMA S.0780 PASSED
87 WILLIAMS HAMABEL S.0392 PASSED
TERTIARY PROFESSIONAL EXAMINATION RESULTS
  CHARTERED GRADUATE DIPLOMA IN MARKETING   CGD
  REFFERED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABAEKWUME DORIS ODOCHI S.0752 MPC
2 ABDULRASAQ AMINAT Y. S.0528 CBMR,MPC,IMM,CS
3 ADAMS PRINCESS GODFREY S.0742 MPC,MC
4 ADUGA JOHN S.0761 CBMR,MPC,MC
5 AGWU FRANCIS AMADI S.0754 MPC
6 AHMED ADAMA S.0195 IMM
7 AJIBOLA OLAOLU SUCCESS S.0744 MPC,IMM
8 ALIYU KEHINDE FAUSAT S.0693 CBMR,IMM
9 AMUSA MORIDIYAT ADUNNI S.0683 MPC
10 ASEMOKHAI MARK BLESSING S.0760 MPC
11 BABAKOBI MEMUNAT DAMILOLA S.0187 CS
12 BADMUS ABDULMALIK O. S.0174 CBMR
13 BARAKAT OYINDAMOLA SHEU S.0531 CBMR
14 BARRAH GODSWILL C S.0779 MPC
15 BELLO ABDULWAHAB ABIOYE S.0167 CS
16 BENSON EUNICE S.0743 MPC,IMM,CS
17 DEBORAH ADEYEMI S.0551 MC,CS
18 EZE CHIOMA MABEL S.0751 MPC
19 FAJEMISIN OLAYEMI S.0388 CS
20 GBADEYAN JOHN DUNMOYE S.0689 MC
21 HOJO MARTINS S.0756 MPC
22 IBRAHIM AHMED S.0745 CBMR,MPC,CS
23 IBRAHIM JEMILAT S.0384 MC
24 IWUJI BENADETTE OGECHI S.0749 MPC
25 IYAMBA ASUQUO ASUQUO S.0301 MPC
26 MUHAMMAD GARBAR ABUBAKAR S.0162 MC
27 NGONADI CHINYENYE L. S.0692 IMM
28 OGHENESUVWE ESE AGNES S.0003 CBMR
29 OLATUNJI OLADAYO OLALEYE S.0520 IMM
30 OSUJI ANTHONY S.0783 CBMR,MPC,MC
31 SANI SULAIMAN ZAINAB S.0762 MPC,MC,CS
32 SHITTU SHARAFA TEMITOPE S.0688 CS
33 SUBAIR OLUWATOMISIN S.0690 MC
34 TOHEEB ADENIYI ISITOLA S.0171 CBMR,MPC
35 USMAN DAVID GANSI S.0682 IMM,CS
36 YUSUF A. YUSUF S.0759 MPC,CS
37 S.0763 MPC
38 S.0764 MPC
39 S.0765 MPC,CS
TERTIARY PROFESSIONAL EXAMINATION RESULTS
  PROFESSIONAL CERTIFICATE IN MARKETING   PCM
PASSED LIST      
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 AKOSILE HALEEMAH OLABISI S.0647 PASSED
2 NWAKALO-IMU ADEDAPO S.0741 PASSED
3 RASHIDAT ABASS OLUWAKEMI S.0663 PASSED
TERTIARY PROFESSIONAL EXAMINATION RESULTS    
  PROFESSIONAL CERTIFICATE IN MARKETING   PCM
  REFFERED LIST    
S/N0. NAMES EXAM. NO. REMARKS
1 ABDULLAHI SEKINAT ADEBOLA S.0637 ADOM,E-M,MM
2 ADAMA MAHMUD BOLA S.0671 MSM,MO
3 ADEBAYO ZAINAB ADENIKE S.0643 MSM,AD,E-M,MM
4 ADEBOYE COMFORT OLANIKE S.0644 MSM,E-M,I&E
5 ADELEKE ABDULLMAUTEEN OLALEKAN S.0645 MSM,MM
6 AKALA HALIMAT KOFOWOROLA S.0646 ADOM
7 ALEGE BOLANLE AISHAT S.0648 ADOM
8 ARAMIDE ADENIJI ROHEEMAT S.0662 MSM,AD,E-M,MM
9 ATEGBESE STEPHEN KEHINDE S.0638 MM
10 ATU IFEOMA BOSE S.0675 MSM,E-M,I&E,MM
11 BABATUNDE JAMIU OLAYINKA S.0680 E-M
12 BAMIKOLE SIKIRAT AJOKE S.0649 MSM,AD,E-M,MM
13 EMMANUEL OKAFOR NNAEMEKA S.0677 MSM,ADOM
14 FABIYI STEPHEN KAYODE S.0650 MSM,MO,AD,E-M,MM
15 GARBA SULIAT S.0679 MSM,E-M,MM
16 GBIGBADUA ABDULRAHEEM RODIYAT S.0651 MSM,E-M
17 HALIRU HASSAN MUHAMMED S.0661 MSM,AD,E-M,MM
18 IDRIS UTHMAN GBOLAHAN S.0673 MSM,MO,E-M
19 IKYMOT YUNUS TEMITOPE S.0674 MSM
20 ISIAKA FAIDAT ATOKE S.0652 MSM,AD,MM
21 LAWAL SAKA ADEYEMI S.0672 MSM,AD,MM
22 MAMOOD JIMOH BOLAJI S.0669 MSM,MO,AD,E-M,MM
23 MISTURA ABODUNRIN ABIODUN S.0664 MO
24 MORGAN HANNA YEMISI S.0653 MSM,E-M,MM
25 MUSTAPHA KABIR BODUNRIN S.0681 MSM,MO,ADOM
26 MUSTAPHA RIHANAT ONAOPEMIPO S.0654 MSM,MM
27 OGUNBADE TEMILADE PELUMI S.0655 MSM,MO,AD,MM
28 OGUNBANWO AFOLASADE IDOWU S.0639 MM
29 OGUNDIRAN OLUWASEYE ADEBOLA S.0656 MSM
30 OKUBADEJO MOSES OLUWATOBILOBA S.0659 MO
31 OLADEJI DEBORAH DAMILOJU S.0640 MSM,I&EP
32 OPESEYITAN OLAWALE JEPHATH S.0785 MSM,MO,E-M,I&EP,MM
33 RALIYAT AYINDE IBIDUNNI S.0667 MO
34 RIDWAN OPEYEMI ABDULSALAM S.0660 MSM,AD,E-M,I&EP,MM
PROFESSIONAL CERTIFICATE IN MARKETING   PCM
  REFFERED LIST    
35 SAKARIYAHU FATIMOH ABIODUN S.0657 ADOM,E-M,MM
36 SAMHI ALABIDUN IBRAHIM S.0666 MSM,MO,E-M,MM
37 SHITTU ADEJUMO BAMIDELE S.0665 MM
38 SHITTU QUADRI BABATUNDE S.0642 ADOM
39 SHONEYE SHAKIRAT ENIOLA S.0658 MSM,MM
40 SIMBIAT FASASI OLUWADAMILOLA S.0676 MSM,MO,E-M
41 SULEIMAN RILWAN MANSA S.0678 MO,AD,E-M,I&EP,MM
42 ZAINAB AYUBA S.0668 MSM,AD,I&EP

 

SUBJECT CODES INTERPRETATION
FCM I
PM: Principles of Marketing
PS: Principles of Selling
ECN: Economics and Commercial Studies
BC: Business Communication
ES: Elements of Statistics
IT: Information Technology

FCM II
MM: Management for Marketing
PA: Principles of Accounting
BL: Business Law
PraM: Practice of Marketing
BE: Business Environment

ICM I
CB: Consumer Behaviour
MR: Marketing Research
MA I: Management Accounting
QBA: Quantitative Business Analysis
PP: Promotional Practice

ICM II
DM: Direct Marketing
Ser.M: Services Marketing
e-M: Electronic Marketing
SM: Sales Management
FA: Financial Accounting

PE I
IMM: International Marketing Management
PDB: Product & Brand Management
ED: Entrepreneurship Development
DLM: Distribution & Logistics Management
SMM: Strategic Marketing Management I

PE II
SMM II: Strategic Marketing Management II
MIS: Management Information Systems
IMC: Integrated Marketing Communications
GM: Global Marketing
CS: Case Studies

TERTIARY PROFESSIONAL PROGRAM
CHARTERED GRADUATE DIPLOMA IN MARKETING
CBMR: Consumer Behaviour/Marketing Research
MPC: Marketing Planning & Control
MC: Marketing Communications
IMM: International Marketing Management
CS: Case Studies

PROFESIONAL CERTIFICATE IN MARKETING
MSM: Management Sciences for Marketing
MO: Marketing Operations
ADOM: Advertising Agency:- Organsation & Management
e-M: Electronic Marketing
I & EXP: Import & Export Practice
MESM: Micro-Marketing (Entrepreneurship & Small Business Management

© 2017, National Institute of Marketing of Nigeria. All rights Reserved.