porno izle maltepe escort istanbul travesti maltepe escort kurtköy escort maltepe escort ataşehir escort Slot oyna kurtköy escort maltepe escort kurtköy escort kartal escort taksim escort ankara escort izmir escort Escort bayan ankara escort beylikdüzü escort ankara escort ankara travesti ankara escort bayan ankara escort bayan şirinevler escort beylikdüzü escort çorlu escort izmir escort beylikdüzü escort beşiktaş escort mecidiyeköy escort kurtköy escort kurtköy escort bursa genç escort mersin escort etiler escort ankara escort silivri escort ataköy escort istanbul travesti beylikdüzü escort çankaya escort escort eskişehir bakırköy escort bodrum escort antalya escort Ataşehir escort halkalı escort ankara escort bayan escort ankara ataköy escort ankara escort bayan kartal escort film izle porno maltepe escort NIMN JUNE 2017 PROFESSIONAL EXAMINATION RESULTS | - National Institute of Marketing of Nigeria

JUNE 2017 PROFESSIONAL EXAMINATION RESULTS

NATIONAL INSTITUTE OF MARKETING OF NIGERIA
JUNE 2017 PROFESSIONAL EXAMINATION RESULTS
  PROFESSIONAL FINAL II PASSED LIST PCM II
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ABIODUN FATULU
ADEWUMI
S.10446 PASSED
2 ABIODUN OLUSEYI
ADEDAYO
S.09894 PASSED
3 ABOKI YOHANNA PETERS S.10436 PASSED
4 ABUKA EPHRAIM SUNDAY S.09936 PASSED
5 ADAMU HAWAWU S.10227 PASSED
6 ADEOSUN CHRISTIANA
TOPE
S.09810 PASSED
7 AHMADU LAWRENCE S.10430 PASSED
8 AHMED ABDULKAZEEM S.10462 PASSED
9 AJADI ADEBAYO
ISMAEEL
S.10431 PASSED
10 AKINADE ALADE DAUDA S.10454 PASSED
11 AKPORHUARHO
OBARUAKPOR PETER
S.08154 PASSED
12 AMEDU ESTHER DEBORAH S.10432 PASSED
13 ASUQUO-IDUNG MONDAY
BLESSED
S.10371 PASSED
14 AWE EMMANUEL
OLUTIMILEHIN
S.09189 PASSED
15 AWULOR JOHN
IWUCHUKWU
S.10027 PASSED
16 AYODELE ALAFIATAYO
OLUWAPELUMI
S.10414 PASSED
17 BUHARI ALIYU ALI S.10440 PASSED
18 BUKAR BELLO ADAMU S.10392 PASSED
19 CHIKELU NEWTON CHIKA S.08998 PASSED
20 DAKYAP INNOCENT
WULKAT
S.09548 PASSED
21 DANIEL JULIUS
ABAYOMI
S.10418 PASSED
22 DASPAN GRACE SALLAU S.08862 PASSED
23 EKIRAN MICHAEL
PECULIAR
S.09421 PASSED
24 EMUOMAGHO SHADRACK
OGHENEKAR
S.10319 PASSED
25 ESEBAMEN KENNETH S.09995 PASSED
26 FASIKU OPEYEMI
OLANREWAJU
S.10147 PASSED
27 GARUBA SHAKIRU
BABALOLA
S.09472 PASSED
28 HYET ISET SAMAILA S.09258 PASSED
29 IBRAHIM HALIMAT S.10209 PASSED
30 ILORI TOPE DAVID S.10433 PASSED
31 IWAJOMO TOYOSI
FELICIA
S.09749 PASSED
32 JAMES EGBADON
MARTINS
S.10020 PASSED
33 JOHNSON STEPHEN S.10213 PASSED
34 LAAH KALI PATIENCE S.10437 PASSED
35 LEMAK SUFENA S.10269 PASSED
36 MADUGU MANNIR
SAFIYANU
S.10429 PASSED
37 MOGABA JANE UTOSHOLE S.10372 PASSED
38 MOHAMMAD BELLO DIKKO S.10274 PASSED
39 MUSTAFA YEWANDE
DAMILOLA
S.10326 PASSED
40 ODUKOYA TIOLUWANMI S.0048 PASSED
41 OGUNSANYA OLAYINKA
O.
S.10453 PASSED
42 OJAKOVO EJIROCHIENE
F.
S.10455 PASSED
43 OKAFOR PETER MBANEFO S.09909 PASSED
44 OKOSUN JEFFREY MARK S.10457 PASSED
45 OLADOSU BASHIRAT
KUNBI
S.0156 PASSED
46 OYEGUNLE LINDA
OYERIKE
S.10461 PASSED
47 OYO-ITA DOROTHY S.10374 PASSED
48 RAHEEM TAOFEEQ S.0636 PASSED
49 SANI MOHAMMED BASHIR S.09035 PASSED
50 SOWUNMI OMOLEWA AINA S.10402 PASSED
51 TIJANI KOLAWOLE
OLADIRAN
S.08800 PASSED
52 WADA NAFIU S.10428 PASSED
53 YUSUF SADISU
MUHAMMAD
S.10442 PASSED
54 ZORBARI-NWITAMBU
BRIGHT
S.10533 PASSED
  PROFESSIONAL FINAL II REFERRED LIST PCM II
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ALADE AYOWALE
FUNMILAYO
S.03815 IMC
2 ALHASSAN ABDULKADIR S.10010 IMC
3 ALUGHERE AUGUSTINE
UGO
S.10421 SMM II,MIS,IMC,GM,CS
4 ANIAH AKOMAYE J. S.0635 CS
5 ASHAPUN SUNDAY SIMON S.09950 CS
6 CHRYSANTHUS JUDE S.09829 IMC
7 CHUKWUEKE ANGELA
CHIKA
S.10425 MIS,CS
8 DALOK JOSHUA MANJI S.09547 CS
9 EBOMUCHE EMELIA
IFEOMA
S.10423 CS
10 ELEGBEDE OLUWATOYIN
ADEDAMOLA
S.09482 MIS
11 JEREMIAH AYEGBA
ANDREW
S.10439 CS
12 KODAOLU IRETI
OLUWATOYIN
S.10356 SMM II,IMC
13 OGUNMOLA AKINOLA
GABRIEL
S.10086 SMM II,MIS,CS
14 OKOCHA CELESTINE S.09186 SMM,IMC,CS
15 OLALEKAN HAMEED
IDOWU
S.10427 CS
16 OLAONIPEKUN OLADAPO
MICHAEL
S.07344 MIS
17 OZURUMBA CHUKWUEBUKA
KEN
S.06630 IMC
18 POPOOLA BOLANLE
ESTHER
S.10424 CS
19 USANI NFAWA ERASMOS S.10069 CS
20 UWALA (SHOBOWALE) T.
O.
S.04705 CS
  PROFESSIONAL FINAL I PASSED LIST PCM I
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ABDULLAHI NASIRU
MUHAMMAD
S.10510 PASSED
2 ABE AMOS ABIMBOLA S.08925 PASSED
3 ADAMU HAMZAT S.10503 PASSED
4 ADZENDA AVERSHIMA S.10531 PASSED
5 AHMED BINTA S.10530 PASSED
6 AHMED YAWALE GAWUNA S.10509 PASSED
7 AJOMA MARY OCHIOLE S.10561 PASSED
8 AKINSOLA OLUWASEUN
DANIEL
S.10477 PASSED
9 AKINTOLA RISIKAT
BOLARIN
S.10467 PASSED
10 ALABI
ABDULKAREEM
S.10471 PASSED
11 ALADE AYOWALE
FUNMILAYO
S.03815 PASSED
12 ALUGHERE AUGUSTINE
UGO
S.10421 PASSED
13 ANIAH JOSEPHAT
AKOMAYE
S.0635 PASSED
14 ARIYO ADEMIJU JULIUS S.10515 PASSED
15 AWOLEYE JOSHUA
ABIODUN
S.10409 PASSED
16 AYOOLA JACOB
GBEMISOYE
S.10518 PASSED
17 BASHIR SADIYA SALISU S.10517 PASSED
18 BELLO OSEREMEN E.B.
LUCKY
S.09992 PASSED
19 BUHARI ALIYU ALI S.10440 PASSED
20 DANIEL JULIUS
ABAYOMI
S.10418 PASSED
21 ELEGBEDE OLUWATOYIN
ADEDAMOLA
S.09482 PASSED
22 INAM IMAOBONG IFON S.10560 PASSED
23 IWAJOMO TOYOSI
FELICIA
S.09749 PASSED
24 JEREMIAH AYEGBA
ANDREW
S.10439 PASSED
25 JOHN GANA EZEKIEL S.10498 PASSED
26 JOHN PATIENCE ABEL S.10508 PASSED
27 JOHN STEPHEN S.10213 PASSED
28 KODAOLU IRETI
OLUWATOYIN
S.10356 PASSED
29 LAAH KALI PATIENCE S.10437 PASSED
30 MOSES BROWN S.10215 PASSED
31 MUSTAFA YEWANDE
DAMILOLA
S.10326 PASSED
32 NDUKA McCHAMBERLIN
CHUKWADO
S.09801 PASSED
33 NNEBE JUSTINE IFEOMA S.10169 PASSED
34 NTUN AGBOR OJI S.10563 PASSED
35 NWOSU JANE NJIDEKA S.10378 PASSED
36 OGBUZUO CHARLES S.10528 PASSED
37 OGUNDEJI SUNDAY
TOLULOPE
S.10496 PASSED
38 OGUNMOLA AKINOLA
GABRIEL
S.10086 PASSED
39 OKOCHA CELESTINE S.09186 PASSED
40 OKON UWEM EDET S.10562 PASSED
41 OLADELE RICHARD
OMOBOLAJI
S.06339 PASSED
42 OLAWEPO LYDIA MODUPE S.10519 PASSED
43 OLORUNKO-OBA ADENIKE
SULIAT
S.10520 PASSED
44 OLOWOSEBIOBA
MUYIDEEN O.
S.10548 PASSED
45 OLUROTIMI DUYILEMI
VICTOR
S.10468 PASSED
46 OLUWALUSI KAMARA
RUZE-AMAREE
S.10493 PASSED
47 OMOKARO JOHN OKPAMEN S.10482 PASSED
48 ONUEGBU OWHORCHUKWU S.10495 PASSED
49 ONYEBADI LEO
CHUKWUDI
S.05922 PASSED
50 ONYEMAOBI ANNE
OBIAGELI
S.10522 PASSED
51 OWOLABI MOTUNRAYO
NAFISAT
S.090119 PASSED
52 OZURUMBA CHUKWUEBUKA
KEN
S.06630 PASSED
53 POPOOLA BOLANLE
ESTHER
S.10424 PASSED
54 SOLOMON OSAMUDIAME
PROGRESS
S.10524 PASSED
55 SULEMAN KABIRU
ISYAKU
S.10511 PASSED
56 SUNDAY MONDAY
OMAKOLO
S.10516 PASSED
57 UCHE-ABBA DUZIE S.10491 PASSED
58 UDONDE UNYIME
EMMANUEL
S.10525 PASSED
59 UGWOKE PEACE UDOKA S.10532 PASSED
60 USMAN AHMED T. S.10553 PASSED
61 YUSUF SADISU
MUHAMMAD
S.10442 PASSED
62 ZAKARIYA HOPE MARITA S.10460 PASSED
  PROFESSIONAL FINAL I REFERRED LIST PCM I
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ABDULLAHI IBRAHIM S.10497 DLM
2 ABUBAKAR FATIMA S.10512 PDB,DLM
3 ADEBOYE OLUWASEUN
MABEL
S.10486 ED
4 AHMED ALI Z. S.10554 DLM
5 AJAYI OLORUNNIFEMI
MOSES
S.10450 DLM
6 AJAYI OLUWAFUNKE
ABOSEDE
S.10317 PDB,SMM 1
7 AKINWANDE AFEEZ
AFOLABI
S.10492 IMM,PDB,DLM,SMM
8 AKPA FELICIA S.10521 PDB
9 ISAH TAUHEED AMINU S.10504 ED
10 JAMES TINUOLA
DEBORAH
S.10383 DLM
11 MUHAMMAD AHMAD S.10514 DLM,SMM 1
12 OIGIAGBE EHIMARE
BENJAMIN
S.0290 ED
13 OKAFOR PETER MBANEFO S.09909 SMM 1
14 ONWUMERE AUGUSTINA
CHIKAODI
S.10389 DLM
15 PAUL DU AGA S.10513 DLM
16 SALAWU KETURAH S.10527 PDB,SMM 1
17 SALAWU OLAYIWOLA
OLANIPEKUN
S.06423 ED
18 SHAFAU OLANIYI
ABDULLATEEF
S.10470 DLM
19 SULEIMAN TAIWO
OWOLABI
S.07223 DLM
  INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II PASSED LIST ICM II
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 AGBOLABORI
OLUWAFISAYOMI
S.10406 PASSED
2 MARTINS FLORENCE
FOLAKE
S.08282 PASSED
3 NWABUDO D. KELECHI S.10411 PASSED
4 OLADELE RICHARD
OMOBOLAJI
S.06339 PASSED
  INTERMEDIATE PASSED LIST CERTIFICATE IN MARKETING I ICM I
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ALHASSAN ABDULAHI S.10248 PASSED
2 ATOKOLO EDAK NENE S.10506 PASSED
3 BADMUS KIKELOMO
KAFAYAT
S.10358 PASSED
4 GBADAMOSI HAFIZ
BAMIDELE
S.10474 PASSED
5 KABIRU MAILATO KOKO S.10499 PASSED
6 KELECHI D. NWABUDO S.10411 PASSED
7 MUYIWA OYINKANSOLA
ANTHONIA
S.10459 PASSED
8 OAMEN ALEXANDER E. S.10549 PASSED
9 OMOAGHE OSAMOJE
MARTINS
S.10472 PASSED
10 SYLVESTER CHIBUEZE
PROSPER
S.10534 PASSED
11 TYAVYAR EMMANUEL S.10505 PASSED
  INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING I REFERRED LIST ICM I
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 AJAYI EZRA OLAWALE S.09671 CB,MR,PP
2 FADU ELIZABETH ANU S.10098 IAM,MA I,PP
3 ODUFUWA OLUWASEUN
MICHAEL
S.10476 CB,IAM,MR
4 OLAJIDE OLUGBEMI
BERNARD
S.10489 MA I,QBA,PP
5 OLAYINKA ESTHER
OLADOYIN
S.10152 MR,MA I,PP
6 ONIBOKUN OLUWATOYIN
FAVOUR
S.10507 CB,MR
7 SALIU ADEWALE
MONSURU
S.10395 MR
8 VICTOR EDIMEK
PAMELLA
S.10469 MR, MA I
  FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING II PASSED LIST FCM II
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ADAMA PAUL IDUH S.10265 PASSED
2 OLAYINKA ESTHER
OLADOYIN
S.10152 PASSED
  FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING II REFERRED LIST FCM II
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ABUBAKAR MOSES
ANOGHENA
S.10443 PM,BE
2 NATHANIEL AKAN
BASSEY
S.10444 MM,PA,BL,PM,BE
3 TAOFEEQ BADRUDEEN S.10307 BE
  FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I PASSED LIST FCM I
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 TAOFEEQ BADRUDEEN S.10307 PASSED
  FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I REFERRED LIST FCM I
S/N NAMES EXAM NO REMARKS
1 ADEBAYO ADEKOLA
OMOTOLASE
S.10448 PM,ES
2 ADEYEMI ADEJARE A. S.10473 PM,PS,BC,ES
3 FASHOLA MUSTAPHA
OLAJIDE
S.09874 PM,PS,ECN,BC,ES
4 SAMSON VICTOR AYEGBA S.10500 PM,BC

PLEASE NOTE:
OMITTED NAMES = FAILED ALL
PASSED = SUCCESSFUL IN ALL SUBJECTS
REFERRED = RESIT IN ONE OR MORE SUBJECTS
SUBJECT CODES:
FCM I: FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING I
PM: Principles of Marketing
PS: Principles of Selling
ECN: Economics and Commercial Studies
BC: Business Communication
ES: Elements of Statistics
IT: Information Technology

FCM II: FOUNDATION CERTIFICATE IN MARKETING II
MM: Management for Marketing
PA: Principles of Accounting
BL: Business Law
PM: Practice of Marketing
BE: Business Environment

ICM I: INTERMEDIATE CRTIFICATE IN MARKETING I
CB: Consumer Behaviour
IAM: Industrial & Agricultural Marketing
MR: Marketing Research
MA I: Management Accounting
QBA: Quantitative Business Analysis
PP: Promotional Practice

ICM II: INTERMEDIATE CERTIFICATE IN MARKETING II
DM: Direct Marketing
Ser.M: Services Marketing
e-M: Electronic Marketing
SM: Sales Management
FA: Financial Accounting

PE I: PROFESSIONAL FINAL I
IMM: International Marketing Management
PDB: Product & Brand Management
ED: Entrepreneurship Development
DLM: Distribution & Logistics Management
SMM I: Strategic Marketing Management I

PE II: PROFESSIONAL FINAL II
SMM II: Strategic Marketing Management II
MIS: Management Information Systems
IMC: Integrated Marketing Communications
GM: Global Marketing
CS: Case Studies

  • mark

    Kudos to the management for prompt release of results. Please what’s next for those ready for induction?

© 2017, National Institute of Marketing of Nigeria. All rights Reserved.